Skaidrojošā un izglītojošā lekcijā par vardarbības dažādajām sejām uzzināsiet, kā atšķirt emocionālo vardarbību no sadzīviskiem konfliktiem? Kur vērsties pēc palīdzības? Ko darīt, ja tuvinieks cieš no vardarbības?

Skaidrojošā un izglītojošā lekcijā par vardarbības dažādajām sejām uzzināsiet, kā atšķirt emocionālo vardarbību no sadzīviskiem konfliktiem? Kur vērsties pēc palīdzības? Ko darīt, ja tuvinieks cieš no vardarbības?
Pēc vakar, 7.februārī, Latvijas Televīzijas raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” izskanējušās informācijas par audzināšanas metodēm kādā pirmsskolas izglītības iestādē, Rīgas bāriņtiesa uzsver, ka vardarbība pret bērniem nav pieļaujama ne ģimenē, ne ārpus tās.
Ja bērns ir cietis no vardarbības vai cita traumatiska notikuma, viņa svarīgākais atbalsts ir vecāki un citi tuvie cilvēki. Kā rīkoties, ko teikt? Kā palīdzēt bērnam? Šie ir ļoti svarīgi jautājumi, uz kuriem mums pašiem ne vienmēr uzreiz ir skaidra atbilde un rīcība, tāpēc "Centrs Dardedze" dalās pieredzē.
Cilvēki savās dzīvēs mēdz atkārtot savu vecāku rīcību un izturēšanās modeļus. Pieredze rāda, ka pret bērniem vardarbīgi vecāki arī paši savā bērnībā piedzīvojuši vardarbību, tādā veidā atkārtojot iemācītos uzvedības modeļus. Tomēr ģimenē vardarbību piedzīvojusī Maija uzskata, ka katram cilvēkam ir izvēle - neturpināt vardarbību tālāk jau pret saviem bērniem.
23.novembris Eiropā un Latvijā ir diena bērnu aizsardzībai no seksuālas vardarbības. Sabiedrībā, kurā pat pieaugušajiem nav viegli runāt par seksualitāti, seksuālo veselību un audzināšanu, vēl joprojām arī ir daudz dažādu problēmu bērnu aizsardzībā pret dažādiem vardarbības veidiem, arī seksuālas izmantošanas gadījumos.
11.novembrī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, definējot jēdzienu "nolaidība", kā arī nosakot atbildību par bērnu pamešanu novārtā.
"Centrs Dardedze" pieredze liecina, ka pats efektīvākais līdzeklis vardarbības un īpaši bērnu seksuālas izmantošanas prevencijai ir uzticēšanās starp bērnu un pieaugušo (vecāku, pedagogu).
Vardarbība pret bērnu ir neērts temats, un lielākoties sabiedrība atpazīst tādus vardarbības veidus kā fiziskā vai seksuālā vardarbība, mazākā apmērā - emocionālā vardarbība. Vēl viena izplatīta vardarbības forma ir bērna pamešana novārtā, kad bērns tiek atstāts tādā psiholoģiskā un fiziskā situācijā, kad netiek nodrošinātas viņa attīstībai un izdzīvošanai svarīgas vajadzības. Tomēr šie nav vienīgie nodarījumi, kas var kaitēt bērna veselīgai attīstībai.
Pieredzētais gan Latvijā, gan citās valstīs ļāvis secināt, ka ģimenēs visbiežāk seksuāli tiek izmantoti laulātā vai dzīvesbiedra bērni no iepriekšējām attiecībām. Tomēr diemžēl ir arī gadījumi, kad vecāki seksuāli izmanto arī savus bērnus. Kas un kā šādos gadījumos nosaka saskarsmes tiesības vai to ierobežojumus?
Rīgas bāriņtiesa 2020.gadā pieņēmusi lēmumus pārtraukt vecāku tiesības 299 personām. Specifiski 28 personām bērna aizgādības tiesības pārtrauktas, jo konstatēta vecāku vardarbība pret bērnu vai bija pamatotas aizdomas par vardarbību pret bērnu, un par 11 mātēm vai tēviem bāriņtiesa informējusi tiesībaizsardzības iestādes, piemēram, policiju, prokuratūru). Bāriņtiesas speciālisti lēš, ka patiesais vardarbības apmērs ģimenēs varētu būt lielāks, tomēr pandēmijas apstākļos tas vēl grūtāk pamanāms un fiksējams kā iepriekš.