Adoptēt bērnu var persona, sākot no 25 gadu vecuma. Starp adoptētāju un adoptējamo jābūt vismaz 18 gadu starpībai. Bērnu var adoptēt gan laulāts pāris, gan viena pati persona. Savukārt, ja personas dzīvo kopā un ved kopīgu saimniecību un nav reģistrējuši laulību, tad bērnu var adoptēt tikai viena no personām.
Adopcijas process notiek vairākos soļos:
Ja esat nolēmuši un gatavojieties ģimenē uzņemt bērnu, tad dodieties uz bāriņtiesu, kuras darbības teritorijā deklarēta Jūsu dzīvesvieta, kurā varēsiet uzzināt atbildes uz Jums interesējošiem jautājumiem par bērna adopciju.
Vēršam uzmanību, ka adoptētājam personiski jāpiedalās visās bāriņtiesas pārrunās, uz kurām tiek aicināts, dzīvesvietas apmeklējumos, bāriņtiesas sēdēs.
Ar adopcijas procesu saistītās tiesiskās attiecības Latvijas Republikā reglamentē Latvijas Republikas Civillikuma 162.-176.pants (turpmāk – Civillikums), Civilprocesa likuma 259.-263.pants, Bērnu tiesību aizsardzības likums, Bāriņtiesu likums, Ministru kabineta 2018.gada 30.oktobra noteikumi Nr. 667 „Adopcijas kārtība" (turpmāk – Adopcijas kārtība).
1.solis - adoptētāja statusa iegūšana
Lai uzsāktu adopcijas procesu, persona, kura vēlas kļūt par adoptētāju, vēršas bāriņtiesā, kuras darbības teritorijā deklarēta personas dzīvesvieta, uzrāda personu apliecinošu dokumentu un iesniedz šādus dokumentus:
Ja persona vēlas adoptēt otra laulātā bērnu, pieteikumam vēl pievieno:
adoptējamā bērna dzimšanas apliecības kopiju (uzrādot oriģinālu), kā arī bērna vecāku piekrišanu adopcijai vai dokumentu, kas apliecina, ka pastāv kāds no šādiem apstākļiem:
Ja aizbildnis vēlas adoptēt savu aizbilstamo, tad pieteikumam vēl pievieno:
adoptējamā bērna dzimšanas apliecības kopiju (uzrādot oriģinālu), kā arī bērna vecāku piekrišanu adopcijai vai dokumentu, kas apliecina, ka pastāv kāds no šādiem apstākļiem:
Pēc adopcijas pieteikuma saņemšanas bāriņtiesa sešu mēnešu laikā izvērtē personas piemērotību adoptētāja statusam.
2. Izvērtēšanas laikā:
2.1. novērtē adopcijas motivāciju, ģimenes locekļu savstarpējās attiecības un spējas izaudzināt bērnu, tai skaitā noskaidro visu nedalītā saimniecībā dzīvojošo personu viedokli par bērna adopciju;
2.2. noskaidro personas ģimenes dzīves apstākļus un izvērtē materiālo stāvokli;
2.3. pieprasa informāciju par Sodu reģistrā iekļautajām ziņām par adoptētāju un citām nedalītā saimniecībā dzīvojošām personām;
2.4. ja adoptētājs pēdējo divu gadu laikā pastāvīgi (ilgāk par vienu gadu) ir dzīvojis ārvalstīs, bāriņtiesa pieprasa adoptētājam iesniegt informāciju par attiecīgās valsts sodu reģistrā iekļautajām ziņām par personu;
2.5. noskaidro, vai personai nav ierobežota rīcībspēja;
2.6. nosūta personu pie psihologa, lai saņemtu atzinumu par piemērotību adopcijai;
2.7. nosūta personu apgūt adoptētāja mācību programmu (atkārtota mācību programmas apguve nav nepieciešama, ja persona vēlas adoptēt nākamo bērnu);
2.8. audžuģimenei, kura vēlas adoptēt savā audžuģimenē ievietoto bērnu, nav jāapgūst adoptētāju apmācības programma
Pēc personas atbilstības izvērtēšanas un ģimenes izpētes pabeigšanas bāriņtiesa potenciālos adoptētājus aicina uz bāriņtiesas sēdi, kurā vērtē administratīvajā lietā saņemto informāciju un procesa dalībnieku teikto, pieņemot atbilstošu lēmumu. Ja bāriņtiesa nolemj atzīt personu par piemērotu adoptētāja statusam, tā lēmumā norāda adoptējamo bērnu skaitu, vecumu un dzimumu.
Bāriņtiesas lēmums par personas atzīšanu par adoptētāju ir spēkā 5 gadus no tā pieņemšanas dienas.
Bāriņtiesa 10 darba dienu laikā lēmumu nosūta Labklājības ministrijai.
Informāciju par adoptējamiem bērniem var saņemt Labklājības ministrijā, kas izsniedz adoptētājam norīkojumu, lai adoptētājs varētu personīgi iepazīties ar bērnu un viņa dokumentiem. Adoptētājs piecu darbdienu laikā pēc informācijas saņemšanas par adoptējamo bērnu informē ministriju par to, vai vēlas vai nevēlas personīgi iepazīties ar bērnu. Ja adoptētājs piecu darbdienu laikā neinformē ministriju par vēlmi personīgi iepazīties ar adoptējamo bērnu, ministrija informāciju par adoptējamo bērnu sniedz citam adoptētājam.
Adoptētājs līdz adoptējamā bērna nodošanai aprūpē un uzraudzībā ar adoptējamo bērnu tiekas vismaz trīs reizes.
Ja adoptējamais bērns dzīvo adoptētāja ģimenē, bāriņtiesa, izvērtējot adoptētāja atbilstību, vienlaikus novērtē adoptētāja un adoptējamā savstarpējās attiecības un lemj par adopcijas atbilstību adoptējamā bērna interesēm
2.solis - adoptējamā bērna pirmsadopcijas aprūpe
Ja adoptētājs 15 darbdienu laikā pēc ministrijas izsniegtās atļaujas personīgi iepazīties ar bērnu saņemšanas neinformē ministriju par vēlmi turpināt adopcijas procesu vai nav iesniedzis bāriņtiesā iesniegumu, ministrija informāciju par adoptējamo bērnu sniedz citam adoptētājam.
5. Bāriņtiesa noskaidro visu adopcijā iesaistīto personu viedokli par bērna adopciju:
6. Adopcijas gadījumā bāriņtiesa lemj par brāļu (pusbrāļu) un māsu (pusmāsu) šķiršanu, ja tā ir bērnu interesēs, ja kādam no viņiem ir neārstējama slimība vai ir šķēršļi, kas traucē brāļus (pusbrāļus) un māsas (pusmāsas) adoptēt kopā.
7.Bāriņtiesa pirmsadopcijas aprūpes termiņa beigās apkopo ģimenes izpētes rezultātus un izvērtē, vai adopcija šajā ģimenē ir adoptējamā bērna interesēs, un pieņem atbilstošu lēmumu.
Ja bāriņtiesa nolemj, ka adopcija ir adoptējamā bērna interesēs, tā pagarina pirmsadopcijas aprūpes termiņu līdz adopcijas apstiprināšanai tiesā un adoptētājam izsniedz adoptējamā bērna dokumentus iesniegšanai tiesā.
Ja adoptējamam bērnam vai adoptētāja ģimenei pirmsadopcijas aprūpes laikā ir nepieciešams atbalsts, bāriņtiesa un atbalsta centrs informē adoptētāju par tā saņemšanas iespējām.
Adoptētājiem ir pienākums nekavējoties ziņot savas deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesai un bērna likumiskajam pārstāvim, ja pirmsadopcijas aprūpes laikā:
-) ir izveidojusies konfliktsituācija starp bērnu un adoptētāju vai citu nedalītā saimniecībā dzīvojošu personu;
-) ir plānota bērna izceļošana no valsts;
-) bērnam ir pasliktinājusies veselība vai ir konstatēti būtiski veselības traucējumi;
-) bērns ir cietis nelaimes gadījumā;
-) bērns nopietni apdraud savu veselību vai attīstību, lietojot alkoholu, narkotiskās vai toksiskās vielas;
-) bērns patvaļīgi aizgājis no ģimenes;
-) bērns ir izdarījis noziedzīgu nodarījumu;
-) bērns ir miris;
-) adoptētāja rīcībā ir cita informācija, kas var būtiski ietekmēt turpmāko bērna pirmsadopcijas aprūpi.
3.solis - adopcijas apstiprināšana un pēcadopcijas uzraudzība
Adoptētājam ir tiesības saņemt:
1.Uzturnaudu vai pabalstu uzturam, kuru adoptētājam izmaksā bērna ārpusģimenes aprūpes nodrošinātājs atbilstoši laikposmam, kurā bērns atrodas adoptētāja aprūpe:
Pirmsadopcijas aprūpes laikā bērna uzturnaudu vai pabalstu uzturam adoptētājam izmaksā:
Adoptējamā bērna uzturnaudas izmaksu adoptētājam pārtrauc:
3.Atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi;
4.Atlīdzību par bērna adopciju.
Ja adoptējamam bērnam vai adoptētāja ģimenei pirmsadopcijas aprūpes laikā ir nepieciešams atbalsts, bāriņtiesa un atbalsta centrs informē adoptētāju par tā saņemšanas iespējām. No 2019.gada 1.janvāra ārpusģimenes atbalsta centri piesaista jaunus adoptētājus, nodrošina mācības potenciālajiem adoptētājiem, nodrošina psihologa konsultācijas un atbalsta grupas adoptētājiem un pēc bāriņtiesas pieprasījuma sniedz atzinumu. Informāciju par visiem atbalsta centriem un to atrašanās vietu skatiet šeit.