Informācija
Drukāt

Pieaug bērnu un pusaudžu skaits krīzes centros

Arvien biežāk Rīgas bāriņtiesa saņem iesniegumus no vecākiem, kuri atzīst savu bezspēcību bērnu audzināšanā, jo īpaši situācijās, kad bērns vai pusaudzis klaiņo vai lieto apreibinošas vielas. Savukārt bērni šādos gadījumos nereti negrib atgriezties ģimenē, un bāriņtiesai jālemj par bērna tālāko dzīvi.

Pēdējā laikā esam saskārušies arī ar tādiem gadījumiem, kad neviena iestāde nevēlas pieņemt ļoti sarežģīto pusaudzi ar viņa ne tik garajā mūžā jau smagu pagātnes nastu, kurš, piemēram, aizbēdzis no visām vietām, kur viņam līdz šim ticis noteikts uzturēties, un pārkāpis visus noteikumus.

Pēc traģiskā notikuma Jūrmalā, kad pusaudzis naktī uz ielas savstarpēja konflikta laikā sadūra vienaudzi, kurš mira no ievainojumiem, spilgti izgaismots tukšums, kas pastāv bērnu un pusaudžu sociālās korekcijas sfērā. Pēc atklātajiem pārkāpumiem Naukšēnu sociālās un izglītības korekcijas iestādē un tās slēgšanas, Latvijā vēl joprojām nav vietas, kur palīdzēt pusaudžiem ar problemātisku uzvedību.

Viena no Rīgas bāriņtiesas aizgādības nodaļu vadītājām Arta Paegle Saeimas Juridiskās komisijas sēdē 30.janvārī par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem ar vienu, bet ne vienīgo piemēru raksturoja kritisko situāciju par bērniem, kuriem nepieciešams valsts atbalsts jau tagad, dzirdams TV3 Ziņas sižetā:

Bērnu laiž ārā no Cēsu pāraudzināšanas iestādes, vecāki viņu redzēt negrib – atsakās, pats bērns arī negrib uz mājām. Atliek pieņemt mūsu lēmumu, un mums ir jādomā, kur to bērnu likt? Un mēs to bērnu, varat iedomāties, ar visām viņa problēmām aizvedam uz bērnu un jauniešu centru Apīte. Par kādu bērnu drošību tur var būt runa? Man nav, ko piebilst, jo šobrīd tā situācija ir vienkārši kritiska."

Katram vecākam var pienākt brīdis, kad šķiet - zināmās audzināšanas metodes vairs nestrādā vai ir izsmeltas, un tūlīt bezspēcībā nolaidīsies rokas. Svarīgi savās rūpēs nepalikt vieniem un meklēt atbalstu, stiprinot savas spējas un zināšanas bērnu un pusaudžu audzināšanā. Lai labāk izprastu savu bērnu pusaudža gados, lai bērnam palīdzētu izaugt par nobriedušu un veselīgu pieaugušo, aicina vecākus pieteikties mācību programmai tiešsaistē “Ceļvedis, audzinot pusaudzi”, par pakalpojuma pieejamību un maksu rīdziniekiem sazinoties ar Rīgas Sociālo dienestu.

Foto: https://unsplash.com/@jonfordphotos  

Mūsu sadarbības partneri