Pirms pieciem gadiem sabiedriskie mediji stāstīja par bērniem, kas dzīvoja speciālajās bērnu aprūpes iestādēs jeb tā saucamajos bērnu namos. Tika veidota speciāla ierakstu sērija "Sistēmas bērni", tā rezultātā tika veidotas dažādas sociālās kampaņas, uzlabots atbalsts audžuģimenēm un aizbildņiem, tostarp arī krietni samazināts bērnu skaits bērnu aprūpes iestādēs. Tomēr šobrīd temats ir pieklusis, tādējādi arī krietni samazinājusies ģimeņu interese par bērnu adopciju vai uzņemšanu audžuģimenēs.
Rīgas bāriņtiesas darba pieredze liecina, ka jaunu ierosināto adopcijas lietu skaits gan šogad, gan pagājušogad nav būtiski mainījies. Attiecīgi 2021.gadā tādas bija 25, un arī šī gada 8 mēnešos ierosinātas 25 adopcijas lietas. Rīgas bāriņtiesas speciālisti vērtē, ka adoptētāju skaits nemainās vairāku iemeslu dēļ, un viens no tiem ir ģimenes kapacitāte - gan vides, domājot par mājokli un finansiālajām iespējām, adoptējot vēl vienu vai vairākus bērnus, gan emocionālā, domājot par vieglāku attiecību veidošanu ar mazākiem bērniem. Būtisks aspekts ir arī ģimenes vērtējums par savām iespējām audzināt bērnu ar veselības problēmām. Jāpiezīmē, ka ievērojama daļa no pēdējos divos gados ierosinātajām adopcijas lietām norāda uz vēlmi sakārtot ģimenes un pāra attiecības, jo personas vēlas adoptēt otra laulātā bērnu vai bērnus. Arī pašreizējā kārtība, kādā iespējams iegūt adoptētāja statusu, ir sarežģītāka un ilgāka par audžuģimenes statusa iegūšanu, un daudzi izvēlas iet šo ceļu.
Par to, cik bērnu un kāpēc palikuši aprūpes iestādēs Latvijā, lasiet sabiedrisko mediju portāla lsm.lv rakstā Samazinājusies ģimeņu interese par bērnu adopciju vai uzņemšanu audžuģimenē.
Foto: https://www.flickr.com/photos/daska