Jaunumi
Drukāt

Rīgā nākamgad plāno integrētu pilotprojektu nepilngadīgo atkarību ārstēšanai

Ceturtdien, 12. decembrī, apspriests pilotprojekts Rīgā atkarību ārstēšanai nepilngadīgām personām. Tas paredz apvienot dažādu institūciju un speciālistu atbalstu un pakalpojumus vienotā plūsmā, nodrošinot gan personalizētu, gan mērķtiecīgu palīdzību. Par pilotprojektu diskutēts Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes un Bērnu lietu sadarbības padomes kopsēdē Veselības ministrijā.

Lai uzlabotu atkarību ārstēšanas pakalpojumus nepilngadīgām personām, sadarbībā ar Rīgas valstspilsētas pašvaldību un Labklājības ministriju plānots īstenot pilotprojektu, kas būs vērsts uz integrētu pieeju, tā informē Veselības ministrija. Integrēts risinājums ietvertu algoritmu izstrādi, lai apvienotu dažādu institūciju un speciālistu atbalstu un pakalpojumus vienotā plūsmā, nodrošinot gan personalizētu, gan mērķtiecīgu palīdzību.

Kopsēdē tika apspriesta arī vienota atbalsta tālruņa darbības nodrošināšana personām ar atkarībām un viņu tuviniekiem. Veselības ministrija  plāno izveidot 24/7 atbalsta tālruni ar čata funkciju, ko plānots popularizēt un attīstīt no 2025.gada vidus. To paredzēts attīstīt uz Slimību profilakses un kontroles centra atkarību atbalsta tālruņa bāzes, kurš darbojas jau šobrīd, bet tikai konsultācijas iespējams saņemt noteiktā laikā un tikai darba dienās, nenodrošinot arī iespēju rakstīt ziņu čatā.

Dalībnieki apsprieda arī stacionāro ārstēšanas un rehabilitācijas programmu paplašināšanu reģionos, tostarp  pakāpeniski  paplašinot pakalpojumu pieejamību uz esošas infrastruktūras  bāzes  sākotnēji Vidzemē un Kurzemē, bet tālākos gados arī Latgalē.

Tika izvērtētas iespējas palielināt arī esošā pakalpojumu sniedzēja slimnīcas “Ģintermuiža ” kapacitāti, jo tā šobrīd ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kas nodrošina bērniem ar atkarībām rehabilitāciju un obligāto narkoloģisko palīdzību stacionārā pēc bāriņtiesas lēmuma. Ārstēšana tiek veikta diennakts stacionārā, jo daļai nepilngadīgo vides maiņa ir būtisks veiksmīgas atveseļošanās sākumposma priekšnosacījums. Programma tiek nodrošināta divos līmeņos: obligātā narkoloģiskā palīdzība tiek sniegta pēc bāriņtiesas lēmuma kā neatliekamā palīdzība, savukārt rehabilitācija ir plānveida pakalpojums. Vienlaikus Veselības ministrija informēja ka paredzēts piesaistīt Pasaules Veselības organizācijas ekspertus, kas 2025.gada pirmajā pusē veiks slimnīcas “Ģintermuiža” īstenotās ārstniecības un rehabilitācijas programmas izvērtējumu un  sniegs ieteikumus tās tālākai  attīstīšanai.

Speciālisti vienojās, ka Veselības ministrija 2025.gada sākumā izstrādās un iesniegs Ministru kabinetā grozījumus Ārstniecības likumā un Narkotisko un psihotropo vielu aprites likumā, lai nodrošinātu efektīvāku un precīzāk koordinētu palīdzību atkarību mazināšanā.

Kopsēdes laikā tika nolemts koncentrēties uz ilgtermiņa risinājumiem, lai samazinātu atkarību izplatību nepilngadīgo vidū, akcentējot integrētus un koordinētus pakalpojumus. Šā gada augustā tika izveidotas Veselības ministrijas darba grupa un ekspertu apakšgrupa operatīvu jautājumu nepilngadīgo atkarību mazināšanas jomā risināšanai, kurām tika uzdoti konkrēti uzdevumi pakalpojumu pieejamības problemātikas risināšanai nepilngadīgiem ar atkarībām.

 

Foto: freepik.com

Mūsu sadarbības partneri