Pagaidu aizsardzība pret vardarbību ir līdzeklis, kas paredz iespējamami īsākā laika posmā un labāk sniegt palīdzību personai, pret kuru vērsta vardarbība vai kura pakļauta vardarbības riskam, kā arī vardarbīgajām personām samazināt turpmāku vardarbības situāciju atkārtošanu nākotnē.
Pagaidu aizsardzību pret vardarbību iespējams piemērot, ja pret personu ir vērsta jebkāda fiziska, seksuāla, psiholoģiska vai ekonomiska vardarbība, kas notiek starp bijušajiem vai esošajiem laulātajiem vai citām savstarpēji saistītām personām, neatkarīgi no tā, vai aizskārējs dzīvo vai ir dzīvojis vienā mājsaimniecībā ar aizskarto personu. Lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību pieņem tiesa vai tiesnesis pēc aizskartās personas motivēta pieteikuma vai policijas pieteikuma saņemšanas.
Cilvēku savstarpēja vardarbība, tostarp vardarbība ģimenē, ir latenta parādība. Vienlaikus sabiedrības tolerance pret vardarbību ģimenē un starp tuvām personām arvien ir augsta. Rīgas bāriņtiesas praksē ik gadu ir daži gadījumi, kad ģimenē redzama vardarbība, bet viens no vecākiem kādu apsvērumu dēļ nevēlas iesniegt pieteikumu pagaidu aizsardzībai pret vardarbību. Lai aizsargātu bērnu intereses un tiesības, šādās situācijās bāriņtiesa iesniedz tiesai pieteikumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību piemērošanu.
Lai iedzīvotāji zinātu un labāk izprastu savas tiesības, LV portāls rakstu sērijās skaidro:
- kāds ir šī aizsardzības līdzekļa mērķis, noteikšanas un pieteikumu izskatīšanas kārtība,
- cik ilgi piemēro pagaidu aizsardzību pret vardarbību un kādos gadījumos piemēroto līdzekli aizstāj vai atceļ,
- kā pierādīt vardarbību un, vai piemērotajam līdzeklim ir ietekme saskarsmei ar bērnu.
Foto: https://pixabay.com/users/superlux91-10602091/