Vardarbība
Drukāt

Pāraprūpe - tikpat bīstama kā bērna pamešana novārtā

Vardarbība pret bērnu ir neērts temats, un lielākoties sabiedrība atpazīst tādus vardarbības veidus kā fiziskā vai seksuālā vardarbība, mazākā apmērā - emocionālā vardarbība. Vēl viena izplatīta vardarbības forma ir bērna pamešana novārtā, kad bērns tiek atstāts tādā psiholoģiskā un fiziskā situācijā, kad netiek nodrošinātas viņa attīstībai un izdzīvošanai svarīgas vajadzības. Tomēr šie nav vienīgie nodarījumi, kas var kaitēt bērna veselīgai attīstībai.

Vardarbība pret bērnu ir neērts temats, un lielākoties sabiedrība atpazīst tādus vardarbības veidus kā fiziskā vai seksuālā vardarbība, jau mazākā apmērā - emocionālā vardarbība. Vēl viena izplatīta vardarbības forma ir bērna pamešana novārtā, kad bērns tiek atstāts tādā psiholoģiskā un fiziskā situācijā, kad netiek nodrošinātas viņa attīstībai un izdzīvošanai svarīgas vajadzības. Tomēr šie nav vienīgie nodarījumi, kas var kaitēt bērna veselīgai attīstībai.

Bērna pāraprūpe ir nesamērīgi liels atbalsts jebkurā situācijā, kurš iet roku rokā ar kontroli un varu, un pāraprūpe var rasties arī no pārmērīgas atbildības sajūtas par savu atvasi. Vecākus, kuri nepārtraukti vēlas palīdzēt, atbalstīt un uzraudzīt savus bērnus, bieži vien dēvē par helikoptervecākiem, jo nemitīgās rūpes līdzinās helikoptera propellera darbībai, un vecāki vairs nesaredz bērnu patiesās vēlmes un vajadzības.

Par pāraprūpi sabiedriskā radio  1.programma, raidījumā "Ģimenes studija" diskutējuši psihoterapeiti:

Pāraprūpēts cilvēks bieži veidojas par vāju, nepārliecinātu personību, kurai grūti pielāgoties situācijām, komunicēt ar citiem un kura vienmēr skatās, ko teiks kritiķi, piemēram, vecāki. "Cilvēkam nav iemācītas spējas rīkoties pašam, jo vienmēr ir bijis kāds, kurš viņa vietā dara un rīkojas," raidījumā norādīja psihoterapeite Maija Kārkliņa.

foto: https://unsplash.com/@danielkcheung

Mūsu sadarbības partneri