Vardarbība
Drukāt

Seksuāla vardarbība ģimenē un saskarsmes tiesību noteikšana

Pieredzētais gan Latvijā, gan citās valstīs ļāvis secināt, ka ģimenēs visbiežāk seksuāli tiek izmantoti laulātā vai dzīvesbiedra bērni no iepriekšējām attiecībām. Tomēr diemžēl ir arī gadījumi, kad vecāki seksuāli izmanto arī savus bērnus. Kas un kā šādos gadījumos nosaka saskarsmes tiesības vai to ierobežojumus?

Pieredzētais gan Latvijā, gan citās valstīs ļāvis secināt, ka ģimenēs visbiežāk seksuāli tiek izmantoti laulātā vai dzīvesbiedra bērni no iepriekšējām attiecībām. Tomēr diemžēl ir arī gadījumi, kad vecāki seksuāli izmanto arī savus bērnus. Portālā TVNET publicēts plašs raksts "Seksuāli izmanto bērnu vairāku gadu garumā, bet saskarsme jānodrošina. Vai tēva tiesības ir absolūtas?", kurā komentārus snieguši dažādu institūciju pārstāvji.

Sofija* portālam uzticējusi skarbu, teju neticamu stāstu par to, kā viņas nepilngadīgo meitu vairāku gadu garumā seksuāli izmantojis patēvs. Brīdī, kad šķita, ka murgs ir beidzies, un tiesa apsūdzēto vīrieti notiesāja, parādījās nākamā problēma - civillietā par saskarsmes tiesībām ar pāra kopīgajiem bērniem Sofijai uzlikts par pienākumu nodrošināt vīrietim saskarsmi ar atvasēm. Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 6.pantu valsts iestādēm primāri jāvadās pēc bērna interesēm. Vai tiešām saskarsme ar tēvu, kurš notiesāts par mazgadīga bērna seksuālu izmantošanu vairāku gadu garumā, ir bērna interesēs?

Situācijās, kad tiesai jāpieņem lēmums par saskarsmes tiesību noteikšanu vai ierobežošanu kādam no vecākiem ar vienu vai vairākiem bērniem, bāriņtiesa pēc tiesas pieprasījuma sniedz tikai atzinumu ,kā to nosaka Bāriņtiesu likuma 50.pants. Tiesas kompetencē ir izvērtēt visus apstākļus, t.sk., bāriņtiesas atzinumā ietverto, un pieņemt taisnīgu un bērnu interesēm atbilstošu lēmumu.

Ja ģimenes situācija ir sarežģīta, vai vecāku savstarpējās attiecības nav labas, lai nodrošinātu bērna interesēm atbilstošu saskarsmi ar vienu vai otru vecāku, tiesa var noteikt saskarsmes personu. Saskarsmes persona ir papildus drošības garants, neitrāla persona, kura būs klāt brīdī, kad bērns tiksies ar to vecāku, kuram ar tiesu noteikti saskarsmes ierobežojumi. Mazākiem bērniem saskarsmes persona varētu būt vecmāmiņa un lielākiem – psihologs vai sociālais darbinieks, ja ģimene nedzīvo Rīgā, tomēr par katru situāciju lemj tiesa.

Tiesā risinot domstarpības par viena vai otra vecāka saskarsmes tiesībām ar bērnu, tās var tikt pilnībā atņemtas, bet arī tikt ierobežotas. Tas atkarīgs no atšķirīgajiem apstākļiem katrā individuālajā gadījumā, un nav viena risinājuma, kuru piemērot katrai situācijai. Piemēram, tikai tāpēc, ka vecāks atrodas ieslodzījumā, saskarsmes tiesības pilnībā var arī netikt atņemtas, bet visdrīzāk ierobežotas. Tāpat ja tēvs ir piedalījies bērnu audzināšanā, tad visdrīzāk saskarsme tiks ierobežota, bet ne pilnībā liegta. Ja kāds no vecākiem bijis jebkādi varmācīgs, tiek vērtēts šī vecāka psiholoģiskais portrets, ņemts vērā ekspertīzes slēdziens, vai cilvēks ir pieskaitāms, vai viņam ir tikai novirzes, kā arī citi apstākļi.

Vispārīgi skatoties uz saskarsmes tiesībām, bieži vien vecāki mēģina ierobežot vienam vai otram saskarsmi ar bērnu, ja viņu pašu starpā bijušas nesaskaņas un vecāki ir šķīrušies. Vecāku pienākums ir nodrošināt saskarsmi bērnam ar otru vecāku, bet bērnam ir tikai tiesības satikties, un bērns var neizmantot šīs tiesības, jo tas nav viņa pienākums satikties. Protams, arī šeit jāņem vērā bērna vecums.

Ja radušās aizdomas par bērnu seksuālu izmantošanu, vardarbību ģimenē, aicinām vērsties tiesībsargājošās iestādēs, t.sk., lūdzot tūlītēju aizsardzību pret vardarbību. Ja nav pārliecības par atbilstošu rīcību kādā situācijā, tad iesakām aprunāties vismaz ar psihologu, lai izvērtētu kādu bažu pamatotību un izvēlētos pareizu rīcības modeli. Arī bāriņtiesā uzklausīsim jūsu problēmu un ieteiksim labāko risinājumu bērnu tiesību nodrošināšanā.

 

Foto: https://unsplash.com/@mynameisiknow

Mūsu sadarbības partneri