Vardarbība
Drukāt

Siksna nekur nav pazudusi

Pēc vakar, 7.februārī, Latvijas Televīzijas raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” izskanējušās informācijas par audzināšanas metodēm kādā pirmsskolas izglītības iestādē, Rīgas bāriņtiesa uzsver, ka vardarbība pret bērniem nav pieļaujama ne ģimenē, ne ārpus tās.

Pēc vakar, 7.februārī, Latvijas Televīzijas raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” izskanējušās informācijas par audzināšanas metodēm kādā pirmsskolas izglītības iestādē, Rīgas bāriņtiesa uzsver, ka vardarbība pret bērniem nav pieļaujama ne ģimenē, ne ārpus tās. Bērnu tiesību aizsardzības likums skaidri pasaka, ka pret bērnu nedrīkst izturēties cietsirdīgi, nedrīkst viņu mocīt un fiziski sodīt, aizskart viņa cieņu un godu. Vecākiem kā bērnu likumīgajiem pārstāvjiem ir jādara viss, lai tiktu ievērotas viņu labākās intereses.

Bērnu sasiešana un atstāšana vienatnē, turēšana, lai provocētu kliegšanu sāpju ietekmē, vai cita fiziska iespaidošana atbilst vardarbības, nevis bērnu disciplinēšanas pamatprincipiem. Raidījums atspoguļo diemžēl mūsu sabiedrībā vēl joprojām problemātisko izpratni par disciplinēšanu bez fiziskas vardarbības pret bērnu. Cilvēku darbina nevis rokas, kājas vai mute, bet gan prāts, tomēr aizvien ir pieaugušie, kuri vēlas disciplinēt bērna prātu ar vardarbīgām vai citām neatbilstošām metodēm. “Siksna un pēršana” nekur nav pazudusi, tikai aprakstītajā gadījumā nedaudz mainījusi formu. Uzsveram, ka fiziska ietekmēšana nav disciplinēšanas metode, bet gan sods.

Mēs apzināmies, ka vardarbības apli ir grūti salauzt, ja pieaugušie paši bērnībā piedzīvojuši vardarbību, tomēr tieši tāpēc par vardarbību pret bērniem ir jārunā un jāsauc lietas īstajos vārdos. Aicinām ikvienu vecāku apdomāt savus pielietotos bērnu disciplinēšanas veidus, papildināt vecāku zināšanas, prasmes un veicināt labas attiecības ar bērnu un harmoniskas personības attīstību.

Svarīgi, lai bērni justos labi ne tikai ģimenē, bet arī ārpus tās, tāpēc vecākiem jādara viss, lai tiktu ievērotas bērnu labākās intereses. Tā kā daudzi mazi bērni ikdienu pavada pirmsskolas izglītības iestādēs, tajā skaitā privātajās, tad pirms bērna bērnudārza gaitu uzsākšanas, vecākiem svarīgi iepazīties gan ar paša bērnudārza noteiktajām pedagoģiskajām metodēm, gan līguma noteikumiem.

Lai gūtu priekšstatu par pozitīvām disciplinēšanas metodēm, pēdējos gados arvien vairāk pieejami dažādi kursi un semināri. Tajos ir iespēja dalīties savā pieredzē un uzzināt citas, apgūt jaunas vai papildināt esošās prasmes bērnu audzināšanā, tajā skaitā arī disciplinēšanā bez vardarbības. Sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām, mūsu pašvaldība regulāri organizē kursus vecākiem par aktuāliem jautājumiem. Piedāvājam iepazīties ar lekciju ciklu par pirmsskolas un sākumskolas bērnu audzināšanas jautājumiem, tajā skaitā, kā audzināt bērnus bez sodiem.

Foto: unsplash.com/@kellysikkema

Mūsu sadarbības partneri