
Rīgas bāriņtiesa informē, sakarā ar epidemioloģiskās situācijas saasināšanos valstī, bāriņtiesas procesi pārsvarā tiek izskatīti bez procesa dalībnieku klātbūtnes. Taču, atsevišķas bāriņtiesas sēdes (atkarībā no bērna veselības un dzīvības apdraudējuma), ievērojot maksimālas drošības prasības, notiek klātienē.
Laikā no gada sākuma līdz septembra beigām Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) kopumā veikusi 74 bērnu tiesību ievērošanas pārbaudes, kurās atklājušies gana daudz pārkāpumu. Pēc saņemtajiem iesniegumiem/sūdzībām sāktas 19 administratīvā pārkāpuma lietvedības par fizisku un/vai emocionālu vardarbību pret bērnu no iestāžu darbinieku puses, no tām viena deju kolektīvā, četras pirmsskolas izglītības iestādēs, 13 skolās un viena sociālo pakalpojumu centrā.
Bāriņtiesa pēc tiesas pieprasījuma sniedz atzinumus, lai noteiktu kārtību, kādā izmantojamas saskarsmes tiesības un tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar bērnu; viena vecāka atsevišķas aizgādības noteikšanai; aizgādības tiesību atņemšanai vai atjaunošanai; paternitātes atzīšanai vai apstrīdēšanai; citos Civilprocesa likumā paredzētajos gadījumos.
Vecākus mulsina likuma norma par kompetentajām iestādēm gadījumā, kad izdarīta vardarbība pret bērnu pirmsskolas iestādē. Tā nosaka, ka šādus pārkāpumus pašvaldību bērnudārzos izmeklē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, bet privātajos dārziņos – policija. Līdz ar to nav īsti izpratnes par to, cik šī problēma Latvijā izplatīta. Nav pilnīgu statistikas datu. Turklāt abu institūciju pieejas situācijas risināšanā varētu atšķirties. Tomēr tuvākajā laikā šo kompetenču sadalījumu plāno pārskatīt.
Saņemot izsaukumu uz ģimenes konfliktu, likumsargiem būs jāaizpilda specifisku veidlapu un to vienas darba dienas laikā jānodod sociālajam dienestam, lai tas varētu lemt par nepieciešamo sociālo atbalstu ģimenei, 28.jūlijā lēma valdība.
Par Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) vadītāju izraudzīts Jānis Ābele.
Labklājības ministrija (LM) ir apkopojusi priekšlikumus adopcijas jautājumā un rosinās noteikt, ka bērniem, kuri adoptēti uz ārzemēm tiek pagarināts pēcadopcijas uzraudzības termiņš līdz brīdim, kad bērns sasniegs 18 gadu vecumu, pavēstīja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).
Latvijas bāriņtiesas meklē iespēju bērniem nonākt aprūpē ģimeniskā vidē (audžuģimene, aizbildis, viesģimene). Informāciju par bērniem, kuriem nepieciešama audžuģimene, aizbildnis vai viesģimene